Svaz zakládání a údržby zeleně & Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu vyhlašují soutěžní přehlídku PARK ČTVRTSTOLETÍ
Soutěžní přehlídka se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka.
Do soutěžní přehlídky Park čtvrtstoletí se mohou do 15. června 2025 přihlásit díla, která v letech 2002 až 2023 získala ocenění v soutěži Park roku, což je více než 70 realizací z celé České republiky. Přihlášku mohou podávat autoři díla, investoři nebo správci či zhotovitelé, pokud mají souhlas jak investora, tak autora projektu. Všechna přihlášená díla budou představena na této stránce. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do hodnocení prostřednictvím elektronického hlasování, park, který získá nejvíce hlasů obdrží Cenu veřejnosti. Hlasování bude zahájeno 15. července 2025.
Zajímavosti k soutěži Park čtvrtstoletí
Za uplynulých pětadvacet let bylo oceněno více než 70 realizací z různých koutů České republiky. Nejvíce oceněných děl vzniklo v Praze, která se může pochlubit třinácti oceněními. Na druhém místě je Brno s osmi oceněnými projekty. Mezi další města, kde byla oceněna více než jedna realizace, patří Zlín se čtyřmi díly a Olomouc a Liberec, kde porota vybrala shodně po dvou projektech.
Z pohledu krajského členění dominuje Jihomoravský kraj se čtrnácti oceněnými díly, těsně následovaný Hlavním městem Praha s třinácti realizacemi. Významně se zapojil také Olomoucký kraj se sedmi oceněními a Středočeský kraj, kde bylo vybráno šest projektů. Pardubický kraj se pak pyšní čtyřmi oceněními. Tyto výsledky ukazují nejen na geografickou rozmanitost, ale i na vysokou úroveň péče o veřejný prostor napříč regiony.
Mezi parky, které v minulosti získaly 1. místo v soutěži Park roku, patří například: Klášterní zahrada v Chebu (2003), Rekonstrukce náměstí v Lázních Bohdaneč (2004), Park na Slovanském náměstí v Brně (2007), Park nábřeží Ludvíka Svobody v Praze (2008), Mlýnská strouha v Plzni (2010), Obnova Skleněné vily – Park profesora Procházky v Toušeni (2011), Obnova vnitrobloku Za Žižkovskou vozovnou v Praze (2012), Sady čs. legií v Hranicích (2013), Park Santos v Sušici (2014), Revitalizace parku Komenského ve Zlíně (2015), Obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích (2017), Revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích (2019), Obnova parku Stromovka v Humpolci (2021), Park na Moravském náměstí v Brně (2023).
K nejčastěji oceněným projektantům patří renomovaní krajinářští architekti, jejichž jména se v soutěži objevují opakovaně. Mezi nejvíce zastoupené patří zejména: Ing. Zdeněk Sendler, Ing. Václav Babka, prof. Ing. Pavel Šimek a Ing. Martin Kovář, Ing. Radek Pavlačka, Ing. Aleš Steiner a Ing. Barbora Eismanová.
Díla zahradní a krajinářské architektury vznikají na základě úvah projektantů – krajinářských architektů, budují je zahradníci a technici a rostou díky péči jejich pěstitelů. „Dílo tvůrce zahrady, parku vlastně není nikdy hotovo. Je třeba stále jej tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat, což předpokládá správně odposlouchat hlavní myšlenku, smysl, jeho vnitřní hodnotu... tvorba zahrad, parků, krajiny, je kontinuální proces – od projektování, přes jeho realizaci až po provoz a ošetřování, jímž se neustále táhne zlatá nit umění. “ – Ivar Otruba